Projekat “Mi smo saznali, a vi…?”

Na poziv Misije OEBS-a BiH u okviru  konkursa Kaleidoscope: Upoznajmo se! Nacionalne manjine u BiH „Šarolikost je oko nas, istraži njeno bogatstvo“ u školskoj 2010/2011. godini učestvovali smo projektom „Mi smo saznali, a vi…?

U pripremanju i realizaciji aktivnosti učestvovali su učenici od šestog do devetog razreda, nastavnici razredne i predmetne nastave, stručni saradnici, kao i mnogobrojni roditelji.

Svrha projekta je bio unapređivanje tolerancije koje se ogleda kroz upoznavanje razlika i njihovih vrijednosti.

Cilj projekta je bio upoznavanje sa nacionalnim manjina u BiH te i osvrt na saznato iz ugla učenika naše škole.

Aktivnosti:

• Realizacija nastavnih sadržaja iz srpskog jezika,muzičke kulture, istorije i geografije
  • Realizacija časova odjeljenjske zajednice iz teme Kultura,tradicija i običaji naroda u BiH
  • Izrada plakata „Nacionalne manjine“
  • Snimanje filma „Mi smo saznali,a vi…“
  • Brošura „Nacionalne manjine u očima učenika Osnovne škole „Kozarska djeca
Sadržaji u okviru nastavnih predmeta
Srpski jezik
  • „Dječak Aron“ – Isak Samokovlija (Jevreji)
  • „Proljetno jutro“ I.Turgenjev  ( Rusi)
  •  „Pismo majci“, S.Jesenjin    (Rusi)
  •  „Pisma iz Italije“, Ljubomir Nenadović  (Italijani)
  •  „Pesma o keruši“ , Sergej Jesenjin  (Rusi)
  • „Gorski vijenac“ , P.P.Njegoš ( Crnogorci)
  •  „Kanjoš Macedonović“, S.M.Ljubiša (Makedonci)

Geografija i istorija

• Makedonci, Hrvati i Slovenci u srednjem vijeku (Makedonci i Slovenci)
  • Pad Crne Gore pod tursku vlast (Crnogorci)
  • Osmanlijsko carstvo u 14 i 15 vijeku (Turci)
  • Apsolutistička monarhija ( Rusi)
  • Jevreji u Drugom svjetskom ratu (Jevreji)
  • Stanovništvo BiH  (sve nacionalne manjine)
Muzička kultura
  • „Vanjka“ (Rusi)
  •  „Mečkarska“ (Romi)
  •   „Biljana platno beleše“ (Makedonci)
  •  „Ruska igra“ (Rusi)
  •  „Kočija“ (Romi)
  •  „Šeherezada“ (Turci)
  • „Mađarska igra“ (Mađari)

U okviru nastavne teme Kultura, taradicija i običaji naroda Bosne i Hercegovine na časovima odjeljenjske zajednice svi učenici od petog do devetog razreda upoznali su prošlost, kulturu, tradiciju i običaje nacionalnih manjina u BiH. Stečena saznanja učenici su predstavili na panoima u vidu kognitivnih mapa za svaku nacionalnu manjinu.

Izrada plakata nacionalne manjine u BiH – članovi likovne sekcije u koordianciji nastavnika likovne kulture kreirali su plakat na kojem je predstavljeno kroz sliku bogatstvo jezika nacionalnih manjina.

Snimanje filma „Mi smo saznali, a vi…?“

U snimanju filma učestvovala su 34 učenika iz odjeljenja od šestog do devetog razreda. Filmom su predstavljene jezičke i istorijske odlike nacionalnih manjina. Pri snimanju filma ostvarena je zapažena saradnja sa Udruženjem građana „Gradiška sela“, na čijoj web stranici možete i pogledati naš film.

Kreiranje brošure „Nacionalne manjine u očima učenika Osnovne škole „Kozarska djeca““

Brošura se sastoji iz dva dijela:

1. Književni tekstovi i stihovi predstavnika nacionalnih manjina,
  2. Kognitivne mape kreirane na časovima odjeljenjske zajednice.

Pored svih navedenih aktivnosti ovaj projekat se našao među 17 nagrađenih projekata i predstavljen je u Osnovnoj školi „Sokolje“ Sarajevo, 15.04.2011. godine.