Približimo demokratiju pozorišno!

Nužda natjerala

Uz jako velik broj različitih aktivnosti koji su na razne načine učenicima približili sam pojam DEMOKRATIJA, Vijeće učenika odlučilo je da učenici naše škole posjete
predstavu Pozorišta mladih Tuzle pod nazivom “Nužda natjerala” .
Pozorište mladih Tuzle registrovano je u martu 2008.godine sa ciljem rada na podizanju kulturne svijesti i odgoja mlade pozorišne publike.

Ova predstava  vrlo hrabro naglašava probleme naroda u Bosni i Hercegovini, a koji su, unedostatku novca za preživljanje, prinuđeni raditi sve i svašta kako bi preživjeli.Na primjeru jedne porodice nastanjene u selu Piljužići u Općini Tešanj, predstava se dotiče : Rodbinskih odnosa, porodičnih tajni, seksualnog opredijeljenja, zapošljavanja, iskorištavanja religije i ekstremnog ulaska u vehabizam kao jednog od načina za preživljanje, osnivanja udruženja kao alternativnih načina za zapošljavanje, prodavanja identiteta, problema osoba sa invaliditetom i njihovim uključivanjem u svakodnevni život, trgovine ljudima, bračne preljube, djece ratnih vojnih invalida i šehida, i sve ukupno, problema djece i mladih i njihove perspektive u Bosni i Hercegovini.

Vijeće učenika jako je zadovoljno odrađenom posjetom jer su upravo naši učenici bili u prilici da slikovito pogledaju probleme i krženje mnogih prava, što je zapravo naša realnost..