Manifestacija “Ideš li rode”

Tradicionalna manifestacija „Ideš li rode“, koju već 8. godinu organizuju Opština Gradiška, mjesna zajednica Romanovci, Romanovačko-mašićka srpska pravoslavna crkvena opština i Osnovna škola „Petar Kočić“, okupila je brojne poštovaoce lika i djela neustrašivog borca za srpski nacionalni interes i književnika Petra Kočića. Pokraj stare crkvice Svetog oca Nikolaja u Romanovcima, u kojoj su se 1904. godine jedno drugom na ljubav zarekli Petar i Milka Kočić, upriličen je program i dodijeljene su nagrade za najuspješnije literarne radove. Služen je parastos, a zatim se prisutnima obratila Jovana Gvozden koja je podsjetila na Kočića, smjelog borbenog buntovnika i vrijeme u kojem je živio. Manifestaciju u Romanovcima otvorio je Nikola Kragulj, načelnik opštine Gradiška koji je u prigodnom govoru naglasio da životna i književna djela Petra Kočića mladim generacijama u književnosti mogu biti velika inspiracija. „Ili smo bili pokoravani, ili je bila prisutna prijetnja da budemo pokoreni. Upravo zato, lik i djelo Petra Kočića rađaju inspiraciju za stalnu borbu protiv potčinjenosti, a sa riječju se najbolje bori svak’ “ kazao je načelnik Kragulj. Upravo je ta inspiracija iznjedrila i najuspješnije literarne radove koji su ovom prilikom i nagrađeni. Učešće u ovom takmičenju uzeli su učenici gradiških škola „Kozarska djeca“, „Vasa Čubrilović“, „Sveti Sava“ i „Petar Kočić“ iz Nove Topole, srbačke „Vuk Karadžić“ i prnjavorske „Branko Ćopić“. Najuspješniji rad napisala je Đurđina Stupar, učenica osmog razreda OŠ „Kozarska djeca“ iz Kruškika. Učenica Marina Nikolić iz prnjavorske škole je osvojila drugo mjesto. Treće mjesto, prema ocjeni žirija zauzela je učenica Kristina Plisnić iz novotopolske škole. U kulturno – umjetničkom programu nastupili su učenici i članovi društava iz Mašića i Nove Topole, te sekcije gradiškog „Kolovita“ iz Romanovaca.

Vapaj slobode – Djurdjina Stupar