КОДЕКС ПОНАШАЊА У ШКОЛИ-изводи

„…Понашање у складу с Кодексом осигурава јединственост захтјева у погледу понашања ученика у школи, што је предуслов успјешног  васпитно-образовног рада.

Понашањем у складу с кодексом испољавамо поштовање према себи и другима, чувамо углед професије и школе….“

С одредбама овога Правилника разредне старјешине су дужне упознати ученике и њихове родитеље.Један примјерак овог Правилника истиче се на видљивом мјесту код улазних врата.

У школи је забрањено:

–         испољавање нерасположења према наставницима и осталом школском особљу

–          вријеђање наставника и ученика

–          употреба цигарета у школској згради и школском дворишту

–          употреба алкохола и долазак у школу у алкохолисаном стању

–          употреба дрога и долазак у школу под њиховим утицајем

–          изазивање буке и нереда, свађа и међусобно вријеђање ученика, изазивање туче и учествовање у тучи, свака врста насилног понашања

–          уношење петарди, предмета са оштрим сјечивом, убодних или других предмета који могу повриједити ученике и угрозити општу сигурност

–          жвакање жвакаће гуме за вријеме трајања часа

Удаљавање ученика са часа  и слање ученика у тзв. „ћошак“ је најстрожије забрањено.

Ученик је дужан у школу долазити прикладно обучен и пристојног изгледа, примјерено мјесту на којем се налази.

Неприкладно је :

– долазити у прекратким сукњама, шорцевима, мајицама на бретеле и са великим деколтеима, откривеног стомака, прозирне одјеће, нечисте и неуредне одјеће, нечисте и неуредне косе, упадљиве боје косе и фризуре, без лака за нокте и без пирсинга.

Наставник је дужан у школу долазити прикладно одјевен и пристојног изгледа, примјерено мјесту на којем се налази.

Неприкладно је:

– долазити у прекратким сукњама, шорцевима, мајицама на бретеле и са великим деколтеима,обнажених леђа и бутина, откривеног стомака, провидне и преуске одјеће, нечисте и неуредне косе, упадљиве боје косе и фризуре…

Претјерана шминка такође не доликује пристојном изгледу наставника.

У школи је недопустиво користити облике комуникације (пријетње, увреде, нападе, неутемељене забране и притиске) који  изазивају нетрпељивост, страх, несигурност и омаловажавање појединца.

Нeoдговарајуће понашање у школи може бити кажњено. Начини кажњавања су прописани  Правилима школе. Када се понашамо пристојно, правила и казне ће нам бити сувишни.

Придржавајући се ових правила о себи можемо мислити као о истински цивилизованим бићима“